Nenápadné cvičenie v kancelárii

Mnohí z nás dlhé hodiny pracujú za písacím stolom aj napriek nedostatku pohybu, ktorý má negatívny vplyv na naše zdravie. S tým sa nedá nič robiť …alebo áno? Nebudeme si klamať, nájsť si čas na cvičenie v práci nebýva jednoduché. V otvorenom priestore, ktorým neustále prechádzajú spolupracovníci a všetko sledujú, si musíte dvakrát rozmyslieť, čo budete pred ostatnými robiť! Cviky uvedené nižšie majú jednu obrovskú výhodu. Sú totiž úplne nenápadné…
- Napínanie lýtok: Ideálny cvik, ktorý môžete vykonávať na jednom mieste, napríklad pri kopírke, tlačiarni, či mikrovlnnej rúre. Jednoducho zdvihnite päty zo zeme, postavte sa na špičky a vráťte sa späť na zem. Zopakujte 5- až 10-krát.
- Chôdza: Chôdza sa odporúča v každej príručke o cvičení v práci, a síce z jedného dobrého dôvodu: je to vhodné, jednoduché cvičenie, ktoré na pracovisku vôbec nepôsobí divne. Krátka prechádzka pred obedom alebo po ňom sa dá jednoducho zaradiť do pracovného programu, pomôže vám prečistiť si hlavu a navyše prospeje vášmu telu.
- Chôdza po schodoch: Ďalšia klasika. Úplne oprávnene. Namiesto výťahu používajte schody. Nechoďte len smerom nahor, ale aj nadol. Robte to však rozumne: ak pracujete na 2. poschodí, nie je to isté ako pracovať na 15. poschodí. V prvom prípade môžete po schodoch vyjsť aj niekoľkokrát za deň, v druhom prípade skúste ráno vyjsť na druhé až piate poschodie peši a potom nastúpiť do výťahu. To isté urobte večer. Prispôsobte si cvičenie svojmu pracovisku. Nikto sa nebude čudovať, ak vás aj v práci uvidí ísť bez pracovných dokumentov.
- Zdvíhanie nôh: Pod stolom zdvíhajte jednu nohu, kým nebude rovnobežne s podlahou. Zopár sekúnd podržte a vráťte na miesto. Zopakujte s druhou nohou, spolu 10- až 15-krát.
- Strečing: Ďalšia prospešná aktivita, ktorá nepôsobí na pracovisku nijako zvláštne, je práve strečing. Na rozdiel od kardiovaskulárneho cvičenia a vykonávania silových cvikov, ktoré by boli v biznis prostredí bezpochyby príliš nápadné, nad strečingom nikto nebude zdvíhať obočie. Každý totiž rozumie tomu, že naťahovanie je prirodzenou reakciou tela na celodenné sedenie, po ktorom môže človeka bolieť celé telo.
- Sedenie na fitlopte: Dnes môžete v práci sedieť aj na fitlopte a vaši kolegovia sa na to budú dívať pohľadom plným pochopenia. No dobre, závisí to od toho, kde pracujete, no tento typ „stoličky“ je už do istej miery akceptovaný. Fitlopta posilňuje svaly strednej časti tela a podporuje jeho správne vzpriamené držanie.
- Zatiahnutie svalov: Zatiahnite brušné a sedacie svaly na niekoľko sekúnd a následne ich uvoľnite. Zopakujte toto cvičenie 10- až 15-krát. Ani toto cvičenie nie je možné spozorovať.
- Správne držanie tela: Držanie tela nie je cvičenie, no úpravou držania tela, napr. sedením s vystretým chrbtom a správnym držaním tela všeobecne si posilníte chrbtové svalstvo.