Zdravé upratovanie

By Admin_Sk 7 years ago
Domov  >  Pohyb  >  Články o cvičení  >  Zdravé upratovanie

Zdravé upratovanie

Starostlivosť o domácnosť vyžaduje čas, energiu a neustálu pozornosť. Spojiť ju s prácou, vybavovaním každodenných záležitostí a rodinou môže byť náročné. Napriek počiatočným ťažkostiam by si niektorí ľudia, napríklad opatrovatelia chorých, mali vždy nájsť čas aj na aktívny pohyb. Prečítajte si zopár tipov ako si zacvičiť bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie vášho domova.

 

Aj domáce práce sa počítajú

Ľudia, ktorí upratujú, vedia, že pravidelné vytieranie podlahy, drhnutie, utieranie a ostatné domáce práce sú namáhavé, ak sa robia poriadne. Ak to ešte nerobíte, skúste upratovať za zvukov hudby. Dobrá hudba z obľúbenému filmu vnesie do upratovacej rutiny trochu nového elánu a čas vám uplynie rýchlejšie a príjemnejšie.

 

Vykročte po schodoch

Schody neslúžia len na to, aby sme po nich chodili hore a dole. Môžeme ich využívať aj na cvičenie. Použite svoju predstavivosť a trochu si to spestrite. Na inšpiráciu ponúkame zopár cvikov, ktoré môžete robiť na schodoch.Napríklad si ponaťahujte nohy tým, že budete brať schody po dvoch alebo skúste kľuky v 45-stupňovom uhle. Precvičte si triceps tak, že si sadnete na schody a budete sa zdvíhať na rukách. Najlepšie urobíte, ak budete cvičiť pomaly. Koľkokrát ste už počuli, ako rodičia deťom zakazujú po schodoch behať! Vzhľadom na možnosť pošmyknutia bude pravdepodobne najlepšie cvičiť na schodoch čo najnižšie a nie na samom vrchu.

 

Oblečenie a postava

Kôš plný bielizne je ťažký a zodvihnúť ho môže byť fuška. Vytvarujte si paže tým, že ho pár sekúnd podržíte pred sebou v pravom uhle (aký bude plný, to už záleží len na vás). Urobte to niekoľkokrát po sebe a čoskoro začnete pociťovať vo svaloch pálenie. Pri skladaní oblečenia zapracujte na svojej rovnováhe tým, že chvíľu postojíte na jednej a chvíľu na druhej nohe a niekoľkokrát to zopakujete.

 

Aj prestávky sa rátajú

Musíte počas svojej prestávky naozaj po celý čas sedieť? Skúste si precvičiť svaly tak, že sa chrbtom opriete o stenu. Na začiatku pri podrepe o stenu kolená ohnite len máličko (rovným chrbtom sa opierajte o stenu). Postupne si na záťaž zvyknete a kolená budete môcť ohnúť viac, až kým nedosiahnete uhol 90 stupňov. Stehenné svaly vás budú páliť už po niekoľkých sekundách strávených v tejto polohe. Uvoľnite ich tým, že sa postavíte. Niekoľkokrát to zopakujte. Asi si po takýchto drepoch budete naozaj musieť sadnúť, ale zaslúžite si to!

 

Vysávanie a výpady

Pri vysávaní sa dá veľmi efektívne ponaťahovať. Obzvlášť vhodné sú striedavé výpady. Popri vysávaní skúste nohy povystierať. Jedna noha vpred (jemne pokrčená s chodidlom položeným rovno na zemi) a jedna vzad (narovnaná s pätou zdvihnutou zo zeme), ohnite kolená a telo priblížte čo najviac k zemi. Vrchnú časť tela držte vzpriamenú s vyrovnaným chrbtom, kolenom zadnej nohy by ste sa mali dotknúť podlahy. Koleno prednej nohy by malo byť ohnuté v pravom uhle. Vráťte sa do východiskovej polohy a cvik párkrát zopakujte, potom zmeňte polohu: prednú nohu presuňte dozadu a naopak. Striedajte. Výpady precvičia stehenné a sedacie svaly.

print
Categories:
  Články o cvičení, Pohyb