Bojujte proti úzkosti s pomocou prírodných čajov

By Admin_Sk 7 years ago
Domov  >  Relax  >  Chuť  >  Bojujte proti úzkosti s pomocou prírodných čajov

Bojujte proti úzkosti s pomocou prírodných čajov

Ľudia už celé tisícročia využívajú prírodné čaje na uvoľnenie a boj proti úzkosti. Boli súčasťou duchovných obradov a rituálov, používali sa na liečenie, a dnes sú známe svojimi upokojujúcimi účinkami. Aj obyčajný čaj má svoje výhody. Aj napriek tomu, že obsahuje rovnaký stimulant ako káva – kofeín, obyčajný čaj na rozdiel od kávy nespôsobuje úzkosť a stres. Takže naša rada znie: pite čaj, nie kávu!

Čaj z mučenky
Mučenka opletavá (Passiflora incarnata, ľudovo Kristova koruna), ktorá sa k nám dostala v 17. storočí z Peru, bola pomenovaná podľa toho, že sa podobá na ukrižovanie Ježiša. Domorodí Peruánci ju pôvodne používali ako sedatívum a v Európe je už niekoľko storočí známa ako bylinka na nervozitu. Dnes panuje názor, že mučenka môže pomáhať pri nervozite, nespavosti a iných nervových problémoch. Niektoré štúdie ukázali, že ak sa mučenka použije ako liečivo na nervozitu, zlepšuje kvalitu spánku u ľudí, ktorý tento bylinkový čaj pijú 7 dní. Odporúčame vám začať s nižšou dávkou, sledovať, či pocítite rozdiel, a dávku si postupne podľa potreby upraviť.

Kava (priepor opojný)
Kava môže byť jedným z najsilnejších známych prírodných liekov proti úzkosti, pocit uvoľnenia pocítite okamžite po tom, čo ju vypijete. Kupujte si ju len v obchodoch s čajom, pretože pre jeho účinok proti úzkosti je dôležitá kvalita čaju. Kava kupovaná v obchodoch s potravinami často nie je dosť silná. Okrem toho pre čo najlepšie výsledky pridajte trochu kokosového mlieka. Závislosť nehrozí, ale odporúčame vám, aby ste vždy oznámili lekárovi, že pijete čaj z kavy, aby ste predišli možným liekovým inerakciám, napríklad s benzodiazepínmi.

Čaj z koreňa valierány
Hippokrates predpisoval čaj z koreňa valeriány pacientom na liečbu nespavosti. Tento čaj pomáha obmedzovať fyzické účinky úzkosti a napomáha prirodzenému procesu spánku. Dávajte si však pozor – príliš veľké množstvo tohto čaju môže spôsobiť letargiu. Rovnako ako pri čaji z mučenky, začnite s menšou dávkou a v prípade potreby ju zvyšujte.

Ďalšie čaje proti úzkosti

  • Verbena: pomáha pri problémoch so spánkom a upokojuje nervový systém.
  • Kocúrnik obyčajný: táto bylinka z čeľade hluchavkovitých bojuje proti príznakom úzkosti, uvoľňuje napätie svalov a pomáha vám zaspať.
  • Harmanček: pomáha znižovať miernu úzkosť a tiež znižuje bolesti brucha. Môžete si ho pridať aj do kúpeľa, čo je výborný relax a zároveň pomoc pri kožných problémoch ako ekzém.
  • Zelený čaj: obsahuje theanín, aminokyselinu, ktorá podporuje relaxáciu. Mali by ste si však dávať pozor, aký druh čaju kupujete, pretože existujú obyčajné a bezkofeínové čaje. Na uvoľnenie sú najlepšie tie druhé.
print
Categories:
  Chuť, Relax