Päťminútový relax v práci

By Admin_Sk 7 years ago
Domov  >  Relax  >  Celková relaxácia  >  Päťminútový relax v práci

Päťminútový relax v práci

V práci máme často stres, niekedy aj celé dni. Ako iste viete, keď sme vystresovaní, je o to ťažšie sústrediť sa a pracovať efektívne. Ak máte pocit, že ste zavalení prácou a udalosťami, je čas na päťminútovú prestávku a relax pomocou piatich zmyslov.

Po prestávke budete mať rovnako veľa práce, ale budete sa cítiť lepšie a budete pripravení zvládnuť svoje povinnosti. Nastavte si budík na telefóne na 5 minút a urobte si prestávku na relax.

  1. Uvoľnite sa. Nájdite si pohodlnú polohu na stoličke so správnym držaním tela. Nohy položte na zem a ruky na stôl.
  2. Dych. Nepremýšľajte nad komplikovanými technikami, robte dlhé a hlboké nádychy a potom pomaly vydychujte. Zopakujte päťkrát.
  3. Prebuďte svoje zmysly, jeden po druhom, a každému venujte asi minútu času. Zavrite oči a začnite:
  • Čuch. Sústreďte sa na rôzne vône okolo. Cítite čerstvý vzduch zvonka? Je vo vašej blízkosti niekto, kto používa parfum?
  • Sluch. Sústreďte sa na zvuky vo vašom okolí. Skúste ich neposudzovať – neexistujú dobré a zlé zvuky. Sú to len zvuky. Pokúste sa postupne každý z nich oddeliť od ostatných a sústrediť sa naň.
  • Zrak. Otvorte oči a preskúmajte tvary, textúry a farby svojho pracoviska. Vidíte rôzne odtiene jednej farby? Chýba nejaká?
  • Hmat. Sústreďte sa na dotyk vašich rúk na stole. Cítite jeho teplotu a textúru? Sústreďte sa na tlak vašich nôh na podlahe.
  • Chuť. Ak máte pri sebe nejaké jedlo, dajte si kúsok a skúste identifikovať rôzne chute. Ak nič nemáte, sústreďte sa na chuť, ktorú máte v ústach. Posúvajte jazyk po ústnej dutine a sústreďte sa na rôzne pocity.

Päť minút uplynulo. Cítite sa lepšie? Uvidíte, že práca vám teraz pôjde lepšie!

print
Categories:
  Celková relaxácia, Relax